(Vitalita, 10/2018)
Prichádza jeseň. Obdobie, ktoré svojimi farbami vnáša do nášho života pocity bohatstva, štedrosti a akúsi hravosť. Obdobie, ktoré nás po horúcom lete pripraví na príchod zimy. Po letnej sieste je naše telo rozhorúčené, lenivé a občas sa nestihneme prispôsobiť príchodu chladného počasia. Veľakrát sa to odrazí na našom zdravotnom stave. Pre mnohých ľudí je najcitlivejším miestom chrbtica. Chrbtica dáva nášmu telu oporu a pevnosť. Skrýva sa v nej duševná a telesná sila. Starosti aj slasti. Trpkosť aj pôžitok. Bolesť chrbtice ukazuje na naše vnútorné strachy, ktoré skrývame pred vonkajším svetom. Často sa kŕčovito držíme niečoho z minulosti, alebo túžime dosiahnuť viac, ako momentálne zvládame. Všetko je o postoji, aký sme v danej chvíli zaujali. Avšak v kombinácii so sychravým počasím sa všetko môže zvrtnúť na nepríjemný problém spojený s neutíchajúcimi bolesťami. Ako sa veľakrát písalo, homeopatiou vieme pomôcť pri chrípke, alergii a iných akútnych stavoch, rovnako aj pri bolestiach chrbta. Tým, že v homeopatii berieme človeka ako celok, podľa symptómov vyberieme liek na mieru, pričom zohľadníme rovnako fyzický ako aj psychický stav pacienta. Na konkrétnych prípadoch Vám priblížim pár liekov, pre ktoré je typické, že problémy sa prejavia s prichádzajúcim chladom, vlhkom a striedaním teplôt, čo sú hlavné znaky jesene.
RHUS TOXICODENDRON
Niekedy aj obyčajné premoknutie stačí na to, aby nás začal bolieť chrbát. Mladá žena prišla s tým, že už dlhšiu dobu ju pobolieva v krížovej oblasti. Bolesť bola tupá, nevýrazná, horšia ráno po zobudení. Žene vždy chvíľu, trvalo kým sa rozhýbala. Rýchlo sa unavila, v práci nevedela usedieť, stále sa musela naťahovať. Bez pohybu mala pocit, že jej trpne pravá noha. Úľavu jej poskytovala horúca sprcha a ležanie na pravej strane. Žena chodila dva večery v týždni cvičiť. Keď sa raz vracala z cvičenia zastihol ju dážď. Premoknutá sa doma osprchovala, ale stále sa nevedela zohriať. Už nasledujúce ráno sa zobudila stuhnutá, no podarilo sa jej rozhýbať. Keď išla ďalší raz cvičiť, spočiatku jej pohyb robil dobre, ku koncu však začala pociťovať, že niečo nie je v poriadku.
„ Najhoršie je, že v práci neviem obsedieť, som nervózna, podráždená. Neviem sa sústrediť na prácu a to hlavne teraz, keď jej je tak veľa. Rada cvičím, nemôžem robiť to, čo ma baví.“
Žena si ešte všimla, že jej vadí prievan. Ak bola v blízkosti otvoreného okna, cítila chlad v krížoch. Po podaní prvej dávky Rhus toxicodedronu sa cítila lepšie, bolesť postupne mizla a po troch dňoch ani nevedela, že ju boleli kríže.
RHUS TOXICODENDRON je liek typický pre ľudí, ktorým vadí vlhkosť, chlad a prievan. Ťažkosti prichádzajú väčšinou po záťaži, nielen fyzickej, ale aj psychickej. Problémy často pramenia zo strachu, že človek príde o svoje postavenie, dobre platenú prácu, prípadne tvrdo pracuje, aby dosiahol svoj cieľ. Objavuje sa pocit stuhnutosti, rozlámanosti tela. Bolesť býva tupá, častokrát ju však zmiernia aj krátke prechádzky. Človek sa musí rozhýbať. Horúci kúpeľ a aplikácia tepla na postihnuté miesto, ležanie na tvrdom prinesú úľavu.
NUX VOMICA
Štyridsaťročný muž prišiel s bolesťou chrbta medzi lopatkami a stuhnutosťou šije a ramien. Nemohol otáčať hlavou. Popisoval ťahavú bolesť, vystreľujúcu cez rameno po lakeť na ľavej strane. Bolesť sa objavila po tom, ako deň predtým ťažko pracoval na záhrade. Bol chladný, slnečný deň a pofukoval studený vietor. Problémy sa začali už v noci. Muž zle spal, nemohol ležať. Mal problém otočiť sa na posteli, viac ležal na pravej strane. Nasledujúce ráno sa zobudil s tým, že sa nedokáže poriadne hýbať. Keď sedel, na chvíľu prišla úľava, no hneď na to musel vstať. Pri vstávaní mal pocit, že si musí držať hlavu. Jeho najväčším problémom však nebola samotná bolesť.
„ Nemôžem pracovať. Je toľko roboty, čo musím spraviť. Chcem si ľahnúť, ale nedá sa. Musím sa hýbať. Som podráždený, vadí mi to.“
Muž bol podnikateľ, veľa pracoval aj doma, aj v práci. V poslednom období sa mu nedarilo v pracovnej oblasti. Bol sklamaný, nahnevaný, že všetko nefunguje podľa jeho predstáv. Prestával si dôverovať, cítil sa osamelo. Dostal liek Nux vomica.
Po lieku zaspal. Spal niekoľko hodín. Po zobudení cítil úľavu o 40{3ceab2b0aeab16ead8b6af48df543fb53f5c99e2d66750b8fb55428cb74e90a8}. Pred spaním liek zopakoval. Spal oveľa lepšie, ráno sa zobudil s tým, že bolesť chrbta ustúpila skoro úplne, ostalo len mierne ťahanie od ramena po lakeť. Behom nasledujúcich dvoch dní vymizli všetky príznaky.
Nux vomica je jeden z liekov na mnohé problémy a nemal by chýbať v domácej homeopatickej lekárničke. Pomáha pri bolesti chrbta, ktorej pôvodcom je posadnutosť prácou, sedavý spôsob života, dlhé vysedávanie v kancelárii, prílišné štúdium, náročné podnikanie, starosti a úzkosti. Človek sa nevie zastaviť, oddychovať, ešte aj v noci premýšľa nad prácou. Potom príde únava a vyčerpanie tela, aj mysle. Ľudia, pre ktorých je typická Nux vomica, majú radi rôzne stimulanty, ktoré ich povzbudia a udržia vo forme ako napr. alkohol, káva, cigarety. Radi si užívajú, ale keď nenapredujú podľa svojich predstáv, zostanú podráždení. Často je liekom aj na bolesť chrbta v krížovej oblasti, kedy bolesť vystreľuje do nohy, človek má pocit tuhosti a kontrakcií v končatine, ktorá je na pocit chladná a paralyzovaná. Zhoršenie prichádza chladom, prievanom, po prebudení v posteli, v noci, duševnou námahou. Zlepšenie nastáva tlakom a horúcim kúpeľom, teplom.
Bryonia
Vonku svieti slniečko a my si vychutnávame posledné slnečné lúče. Náhle však príde podvečer a s ním aj rýchla zmena počasia.Pána v rokochprekvapila bolesť krížov po oslave narodenín. Veľa sa tancovalo, vonku bolo vlhko a chladno. Prvými podanými liekmi boli Rhus toxicodendron a Arnica montana. Pánov stav sa zlepšil až tak, že znova mohol pokračovať v práci a bežných činnostiach ako rúbanie a ukladanie dreva na zimu. Lenže vlhké a chladné počasie pokračovalo a nedostatok oddychu a času na rekonvalescenciu spôsobili, že problém sa onedlho vrátil v inej podobe. Bolesť bola taká silná, že pán si musel ľahnúť a jediné po čom túžil, bol absolútny pokoj na lôžku. Najlepšie mu bolo, keď ležal na boľavej strane s podopretým vankúšom. Bolesť sa šírila po vnútornej strane stehna pod koleno. Nevydržal dlho sedieť, už po chvíľke sa musel vrátiť do postele a nájsť si svoju polohu. Bol po 60-tke, stále tvrdil, že v práci sa veľa narobí a tešil sa na dôchodok.
„Chcem už mať pokoj.“
Jeho manželka mi prezradila, že si začal uvedomovať svoj vek a postupné ubúdanie síl. Silou-mocou sa snažil sebe a svojmu okoliu dokázať, čo všetko dokáže sám spraviť a opraviť. No až sa dostavila únava, pán bol nepríjemný a rozhnevali ho aj maličkosti. Vtedy chcel byť sám a mať od všetkých pokoj. Dostal Bryoniu. Po lieku sa do týždňa jeho stav zlepšil na 70{3ceab2b0aeab16ead8b6af48df543fb53f5c99e2d66750b8fb55428cb74e90a8}. Stále však ostávala slabá bolesť a jej občasné vystreľovanie po stehne pod koleno. Sedenie túto bolesť znásobovalo.
Pán navštívil lekára, ktorý po vyšetrení magnetickou rezonanciou diagnostikoval vyskočenú platničku. Pán sa nakoniec priznal, že bolesti pociťoval začiatkom jesene už zopár rokov, no vždy postupne zmizli. Lekár odporučil operačný zákrok na nápravu platničky. Avšak ani po zákroku nebol zdravotný stav ideálny.
Spomenula som si na seminár, ktorý viedol kanadský homeopat Luis Klein. Rozprával o výbornom lieku na vyskočené platničky Helodrilus caliginosus. Pán dostal liek rozpustený vo vode. Po podaní sa do pár dní stav zlepšil a pán zabudol, že mu niečo bolo.
Arnica montana je homeopatickou jednotkou pri úrazoch a nemala by chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Je ideálna pre športovcov a ľudí, ktorí nedokážu žiť bez pohybu. Aj tým sa ale občas stane, že bolesť chrbta, či precenenie vlastných síl znemožní ďalšiu aktivitu. Uvoľňuje stuhnuté svaly, vstrebáva modriny. Arnica je typická pre ľudí, ktorí si nechcú priznať bolesť, odmietajú pomoc, sú podráždení. Prekáža im dotyk a blízka spoločnosť. Stav sa zhoršuje vlhkom, chladom, prievanom, pohybom, ležaním na tvrdom, vstávaním. Zlepšenie prichádza pohybom, ležaním s hlavou nízko. Zvyknem ju podávať v kombinácii s inými liekmi.
Bryonia je z rodu Cucurbitaceae. Človek, ktorému je podaná, stále myslí na prácu, bojí sa chudoby, nedostatku peňazí. Pri ochorení zaľahne a miluje kľud a pokoj od spoločnosti. Pohyb, sedenie a chlad zhoršujú stav. Teplo, tlak a ležanie na bolestivom mieste prinášajú úľavu.
Helodrilus caliginosus je homeopatický liek vyrobený z dážďovky. Tie majú úžasnú schopnosť regenerácie svojho tela. Je dôležitým liekom pri problémoch chrbtice, ktoré vznikli poranením chrbtice, najmä pri poranených platničkách.
Nedá sa nespomenúť ešte jeden liek, ideálny na liečbu bolesti chrbtice, ktoré vznikajú striedaním teplôt. Cez deň svieti slnko, babie leto je v plnom prúde a s večerom prichádza prudké ochladenie. Naše telo sa náhle podchladí a otvorí dvere bolestiam. Pre takéto situácie je tu Dulcamara. Typické sú pre ňu striedanie teplôt, chlad, vlhko, prievan. Daný problém často zhoršuje prechladnutie. Teplo, sucho a pohyb zlepšujú zdravotný stav.
Na záver dodám, že homeopatia má mnoho liekov, ktoré sa dajú použiť pri bolesti chrbta. Toto je len pár z nich. Netreba však zanedbávať fakt, že svojmu telu by sme mali dožičiť čas na regeneráciu. Nepreceňujme svoje sily. Bolesť, alebo akákoľvek choroba je len impulz, ktorým nám naše telo dáva najavo, že treba spomaliť, zastaviť sa. Telo nám rozpráva, čo nie je v poriadku, kde sme sa nesprávne zachovali, a čo máme urobiť, aby sme dosiahli rovnováhu.